کمپین هدایت تحصیلی بدون پشیمانی

کمپین هدایت تحصیلی بدون پشیمانی

از کنکور 1404 به بعد عنوان دیپلم با رشته کنکور باید یکی باشه. جای خطا نداری!! بیا بهت بگم چطور انتخاب کنی تا پشیمون نشی.

X

اوتیسم چیست | راهنمای جامع همراه با سنجش رایگان

اوتیسم چیست

اوتیسم چیست؟

مبتنی بر تعریف DSM-5 (دستورالعمل تشخیصی و آماری اختلال‌ های روانی- معتبر ترین مرجع تشخیص روانشناسی که توسط انجمن روانشناسی آمریکا منتشر می شود):
اوتیسم یک اختلال گسترده و عصبی رشدی (گروهی از اختلال‌ ها هستند که بر رشد دستگاه عصبی تأثیر می‌ گذارند و منجر به «عملکرد غیرطبیعی» مغز می‌شوند. این اختلال‌ها ممکن است بر احساسات، توانایی یادگیری، خود کنترلی و حافظه تأثیر بگذارند) تعریف می‌ کند که با مشکلات در تعامل اجتماعی و کارکرد های ارتباطی همراه است. افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است مشکلاتی در فهم و استفاده از زبان طبیعی، بازی‌ های اجتماعی، و تعبیر احساسات و ادراکات دیگران داشته باشند. علاوه بر این، علایمی مانند تکراری بودن حرکات و رفتارها، نقص‌ هایی در حواس و توجه، و انعطاف‌ پذیری محدود نیز در افراد مبتلا به اوتیسم مشاهده می‌ شود.

این اختلال معمولاً از دوران کودکی آغاز می‌ شود و تا زمان بزرگسالی ادامه دارد.
از ویژگی‌های عمده اوتیسم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مشکلات در تعامل اجتماعی: افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است دشواری‌ هایی در برقراری و حفظ ارتباطات معمولی با دیگران داشته باشند.
 2. مشکلات در زبان و ارتباطات: بسیاری از افراد مبتلا به اوتیسم دارای مشکلاتی در تفکر انتزاعی و استفاده از زبان برای بیان احساسات و افکار خود هستند.
 3. رفتارهای تکراری و محدوده: مشاهده‌هایی مانند تکراری بودن حرکات و عادات، علاقه‌مندی‌های محدود و تمایل به روتین‌های ثابت از ویژگی‌های افراد مبتلا به اوتیسم است.
 4. مهارت‌های کارکردی و زندگی روزمره: افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است دشواری‌هایی در تشخیص نیازها و مشکلات روزمره داشته باشند و نیاز به کمک در این زمینه‌ها داشته باشند.
 5. حساسیت‌ های حسی: برخی از افراد مبتلا به اوتیسم حساسیت‌ های زیادی نسبت به تحریکات حسی مختلف مانند نور، صدا و بو دارند.

هر فرد ممکن است در طیف مختلفی از اوتیسم قرار گیرد و تجربه‌ های متفاوتی را داشته باشد.

مهم ترین نشانه های اوتیسم

مشکلات در تعامل اجتماعی
مشکل در زبان و ارتباطات
رفتارهای تکراری و محدوده
نقص در مهارت‌ های کارکردی و زندگی روزمره
حساسیت‌ های حسی

طیف اوتیسم به چه معناست؟

طیف اوتیسم یا Autism Spectrum به تنوع گسترده‌ای از اختلالات گسترده توسعه‌ای اشاره دارد که در گذشته به عنوان اختلال اوتیسم یا “اختلال اوتیستیک” شناخته می‌شدند. اما این اصطلاح طیف اوتیسم، تغییراتی را در تفکر و شناخت اوتیسم ایجاد کرده است.

طیف اوتیسم بیشتر به عنوان یک طیف گسترده از اختلالات روانی تعریف می‌شود که از اختلالات شدید تا ملایم، متنوع هستند. این طیف شامل اوتیسم کلاسیک، اختلال آسپرگر، اختلال ویژه روانی و اختلال اسپکتروم اوتیسم دیگر است.

اصطلاح “طیف” به معنای وجود یک رده گسترده از ویژگی‌ها، علایم و سطوح شدت است. افرادی که در طیف اوتیسم قرار می‌گیرند، ممکن است تجربه‌های ویژه و مشکلات متفاوتی داشته باشند. برخی از آن‌ها ممکن است دارای مشکلات شدید در تعامل اجتماعی و زبان باشند، در حالی که دیگران ممکن است مشکلات ملایم‌تری داشته باشند و به ظاهر عادی به نظر بیایند.

درک از اینکه اوتیسم یک طیف است، به ما کمک می‌ کند تا تفاوت‌ ها و تنوع در تجربه‌ ها و نیازهای افراد مبتلا به این اختلال را بهتر درک کنیم و برنامه‌ ها و مداخلات مناسب‌ تری را برای پشتیبانی از آنها ارائه دهیم.

طیف اوتیسم چیست؟

به زبان ساده قبلا افرادی که دارای ویژگی های خاص بودن را در یک طبقه به نام اتیسم طبقه بندی می کردند اما اکنون برای آنکه بتوانند تفاوت آنها را بهتر بگویند از واژه طیف استفاده می کنند یعنی یک اختلال با درجات متنوعی از مشکلات است ممکن است یکی در کلام بی نقص باشد ولی در رفتارهای تکراری یا تعاملات اجتماعی به شدت اوتستیک باشد.

تشخیص اوتیسم

تشخیص اوتیسم بر اساس ارزیابی‌های مختلف صورت می‌گیرد که توسط متخصصین روانشناس و روانپزشکان انجام می‌ شود. روش‌ های تشخیصی شامل موارد زیر است:

 1. مصاحبه و تاریخچه پزشکی: متخصصین از والدین یا مراقبین فرد، درباره رفتارها، توانایی‌ها، مشکلات و سوابق توسعه‌ای فرد پرسش می‌کنند.
 2. ارزیابی رفتاری و ارتباطات: این شامل مشاهده و بررسی رفتارها، ارتباطات و تفاوت‌های اجتماعی فرد در مواقع مختلف است.
 3. مقیاس‌های تشخیصی: استفاده از ابزارهای استاندارد مانند پرسشنامه‌ها و مقیاس‌های تشخیصی که توسط متخصصین تهیه شده‌اند، می‌تواند در تشخیص اوتیسم مفید باشد. به عنوان مثال، از مقیاس تشخیصی اوتیسم کودکان (ADOS) و مقیاس ارتباطی و اجتماعی اوتیسم-شناختی (SCQ) استفاده می‌شود.
 4. ارزیابی زبان و توانایی‌های کارکردی: ارزیابی مهارت‌های زبانی، توانایی‌های کارکردی و مهارت‌های اجتماعی فرد به وسیله گفتگو، مشاهده و استفاده از ابزارهای مختلف انجام می‌شود.
 5. تشخیص با تیم متخصص: در برخی موارد، برای تشخیص اوتیسم از یک تیم چندتخصصی که شامل روان‌شناسان، پزشکان، متخصصان توسعه کودکان و حرفه‌ای‌های ارتباطی است، استفاده می‌شود. این تیم با تحلیل اطلاعات جمع‌آوری‌شده، تشخیص نهایی را ارائه می‌دهد.

همه این روش‌ها به منظور به دست آوردن تشخیص دقیق و جامع اوتیسم انجام می‌شوند و ممکن است نیاز به چندین جلسه ارزیابی داشته باشند.

تست رایگان اوتیسم

آیا مایل هستید رایگان تست اوتیسم را اجرا نمایید پس شروع کنید.

آزمون های سنجش و تشخیص در ویکی سنج

برای اجرای آزمون فقط در سه گام ساده مراحل زیر را دنبال نمایید

آزمون مشکلات یادگیری الگوریتم سنجش ابتدایی

کل زمان مورد نیاز:

30

Minutes

ارزش کل:

95000 تومان

ابزارهای مورد نیاز:

گوشی تلفن همراه یا لپتاپ یا یک سیستم متصل به اینترنت

مراحل اجرا:

گام اول

وارد این لینک شوید و در سایت ثبت نام نمایید؛ ثبت نام فوق العاده ساده و فقط با وارد کردن شماره موبایل و دریافت کد می باشد. سپس به این صفحه باز خواهید گشت

گام دوم

مجددا وارد لینک زیر شوید و پرداخت را انجام دهید.

گام سوم

آزمون برایتان باز می شود. حال با دقت به آزمون پاسخ دهید.

سنجش حضوری در کلینیک توسط متخصصین

افرادی که ساکن تهران هستند و تمایل دارند در کلینیک سنجش های تخصصی توسط متخصصین ما اجرا شود می توانند با شماره زیر تماس گرفته و نسبت به دریافت نوبت اقدام نمایند.
دریافت نوبت سنجش جامع ورود به مدرسه: 09374750450
آدرس: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو به سمت میدان کتاب، روبروی بانک آینده

افراد معروف مبتلا به اوتیسم

باور داشته باشید یا نه اوتیسم یک بیماری مهلک نیست. این افراد برعکس آنچه تصور می شود استعداد های بسیاری دارند منتها متمرکز در یک زمینه و این عامل تمایز خودش عامل موفقیت این افراد است. افرادی با تمرکز بالا که از انجام ان کار بخصوص خسته نمی شوند. افرادی خستگی ناپذیر که هیچ کس نمی تواند آنها را اجرای کارهای مد نظر دلسرد کند. فقط باید آموزش کافی ببینند!

در زیر لیست برخی از افراد دارای طیف اوتیسم را بررسی می کنیم توجه داشته باشید این فقط بخشی از لیست بلند بالای افراد مبتلا به اوتیسم است::

 • گرندین تینها (Grandin Temple) – دانشمند و نویسنده معروف در زمینه حقوق حیوانات و آموزش‌های زراعتی؛ شناخته شده به خاطر کارهایش در بهبود شرایط حیوانات و اختراع دستگاه‌هایی برای کمک به کارگران مزارع.
 • دنیس رودمن (Daniel Tammet) – نویسنده و فعال آموزشی؛ مشهور به دلیل استعدادهای خاص در حوزه‌هایی مانند حافظه و محاسبات عددی.
 • آماندا بگس (Amanda Baggs) – فعال حقوق معلولان و فیلم‌ساز؛ شناخته شده به خاطر ویدئوها و وبلاگ‌هایی که در آن‌ها تجربیات اشخاص مبتلا به اوتیسم را به اشتراک می‌گذارد.
 • سونگی مون (Satoshi Tajiri) – خالق بازی مشهور پوکمون؛ شناخته شده به خاطر ابتکارات و خلاقیت در طراحی این بازی.

ادامه دهیم؟

 • تیم برتون (Tim Burton) – کارگردان و تهیه‌کننده فیلم؛ مشهور به دلیل سبک خاص و تیره‌ترین بعد از طراحی دنیای خود در فیلم‌ها.
 • جان آلدن (John Elder Robison) – نویسنده و فعال حقوق معلولان؛ معروف به خاطر کتاب‌هایی که در مورد تجربیات خود به عنوان یک فرد مبتلا به اوتیسم نوشته است.
 • دارین مک‌فی (Daryl Hannah) – بازیگر و فعال حقوق محیط زیست؛ مشهور به دلیل بازی در فیلم‌هایی مانند “بلید رانر” و مشارکت در اعتراضات برای حفاظت از محیط زیست.
 • سوسن بویل (Susan Boyle) – خواننده و بازیگر؛ مشهور به دلیل شرکت در مسابقه برنده شدن برنامه تلویزیونی “بریتینز گات تالنت” و صدای قوی و زیبایش.
 • دنیل کوان (Daniel Kwan) – کارگردان و تهیه‌کننده فیلم؛ مشهور به دلیل همکاری با پارتنر خود در ساخت فیلم‌های مستند و سریال‌های تلویزیونی.
 • جیمز دورن (James Durbin) – خواننده و موسیقی‌دان؛ مشهور به دلیل شرکت در مسابقه برنده شدن برنامه تلویزیونی “آمریکن ایدول” و صدای پرقدرتش.
 • اندی وارهال (Andy Warhol) – نقاش و هنرمند؛ مشهور به دلیل طراحی آثار هنری منحصر به فرد و جاذبه فرهنگی خود.

ادامه دهیم؟

 • مایکل بورن (Michael Burry) – مدیر سرمایه‌گذاری؛ معروف به خاطر پیش‌بینی بحران مسکن آمریکا در سال 2008.
 • آلبرت انیشتین (Albert Einstein) – دانشمند و فیزیک‌دان برجسته؛ مشهور به دلیل تئوری نسبیت و کارهای فراتر از زمان خود.
 • ادی ردمین (Eddy Redmayne) – بازیگر؛ مشهور به دلیل بازی در فیلم‌های مانند “نجات‌بخش” و برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد.
 • کریسپین گلوور (Crispin Glover) – بازیگر و فعال فیلم؛ مشهور به دلیل نقش‌های خاص و شخصیت‌های غریب‌گونه در فیلم‌ها.
 • دن کاتلت (Dan Cathy) – مدیر عامل شرکت چیک-فیل-آ-می؛ مشهور به دلیل سرمایه‌گذاری و حمایت از ارزش‌های مسیحی در کسب‌وکار.
 • ایان دافید (Ian Davenport) – نقاش و هنرمند؛ مشهور به دلیل آثار هنری خود با رنگ‌های روشن و تکراری.
 • داوید بو (David Byrne) – موسیقیدان و خواننده؛ مشهور به دلیل عضویت در گروه موسیقی “تاکلینگ هدز” و کارهای سولوی خود.
 • گری جیوس (Gary Numan) – خواننده و موسیقیدان؛ مشهور به دلیل موسیقی الکترونیک و نقش برجسته در این سبک.
 • داگ فلو (Doug Flutie) – بازیکن فوتبال؛ مشهور به دلیل عملکرد برجسته‌اش در لیگ فوتبال آمریکا و کالجی.
 • آلان ترینگ (Alan Turing) – ریاضی‌دان و عالم برجسته؛ معروف به دلیل کارهایش در زمینه علم رایانه و رمزگشایی کدهای انیگما.
 • دان آکروید (Dan Aykroyd) – بازیگر و نویسنده؛ مشهور به دلیل بازی در فیلم‌هایی مانند “شلوار آکرویید” و “شبح‌شکن”.
 • کریستین سلاچی (Kristian Sarkies) – فیلم‌ساز و نویسنده؛ معروف به دلیل کارهایش در صنعت فیلم و تلویزیون.
 • گریون ریورز (Greta Thunberg) – فعال محیط زیست و برنده جوایز؛ مشهور به دلیل اعتراضاتش در مورد تغییرات آب و هوایی.
 • آدریان لورین (Adrienne Bailon) – بازیگر و خواننده؛ معروف به دلیل عضویت در گروه موسیقی “سیتی‌ گرلز” و فعالیت‌های تلویزیونی.


باز ادامه دهیم؟

 • جیمز رودی (James Royce Shannon) – نویسنده و فعال؛ مشهور به دلیل کتاب‌هایش در زمینه اوتیسم و اختلالات طیف اوتیسم.
 • کریس نیکسون (Chris Nikic) – دونده تریاتلون؛ مشهور به دلیل اولین شخص با اوتیسم که موفق به کسب مدال آهنین در مسابقات تریاتلون شده است.
 • امادا لری (Amanda Lepore) – مدل و فعال؛ مشهور به دلیل فعالیت‌هایش در صنعت مد و آرایش.
 • آلن گارلند (Alan Gardner) – نویسنده و تهیه‌کننده؛ مشهور به دلیل کتاب‌هایش در زمینه اوتیسم و تجربیات فرزندش.
 • آرتورلس (Arthur Fleischmann) – هنرمند و نویسنده؛ معروف به دلیل آثار هنری خود و کتاب‌هایی که در مورد تجربیات فرزندش نوشته است.
 • آلبرت هانس (Albert Hahn) – فیلسوف و نویسنده؛ مشهور به دلیل ارائه نظریه‌های جدید در زمینه فلسفه و ارتباطات انسانی.
 • کریس پک (Chris Packham) – محقق حیات وحش و مجری برنامه تلویزیونی؛ معروف به دلیل شرکت در برنامه‌های مرتبط با حفاظت از محیط زیست و حیات وحش.
 • کلیر دیسموند (Clare Danes) – بازیگر؛ مشهور به دلیل بازی در سریال تلویزیونی “هوملند” و دریافت جوایز برنده جایزه امی و جایزه گلدن گلوب.
 • جری سینفلد (Jerry Seinfeld) – کمدین و بازیگر؛ مشهور به دلیل ساخت و اجرای سریال کمدی محبوب “ساینفلد” و نقش‌های خود در فیلم‌ها.


بیشتر می خواهید؟ هنوز باور نکردید؟

 • نوئل آگوست (Noël Agustin) – معلم و فعال آموزشی؛ معروف به دلیل تلاش‌هایش در حمایت از افراد مبتلا به اوتیسم در محیط آموزشی.
 • دنیل چمبرز (Daniel Chamovitz) – گیاه‌شناس و نویسنده؛ مشهور به دلیل کتاب‌هایش در مورد علم گیاهان و ارتباطات آنها با محیط زیست.
 • جو آسبری (Joe Asberry) – نویسنده و فعال فرهنگی؛ مشهور به دلیل کتاب‌هایش در زمینه اوتیسم و تجربیات فرزندش.
 • جیسون مک‌الینتایر (Jason McElwain) – بازیکن بسکتبال؛ مشهور به دلیل شرکت و نمایش خوبش در یک بازی مدرسه، که بعداً باعث شد تا بازیکن تیم ملی بسکتبال آمریکا شود.
 • سیمون بارنت (Simon Baron-Cohen) – روانشناس و پژوهشگر؛ مشهور به دلیل کارهایش در زمینه اوتیسم و نظریه تفکر انتزاعی.
 • آرتورلس (Arthur Fleischmann) – هنرمند و نویسنده؛ مشهور به دلیل آثار هنری خود و کتاب‌هایی که در مورد تجربیات فرزندش نوشته است.

اگر فرزند مبتلا به اوتیسم دارید

باید بگویم شما یک هدیه از جانب خدا دارید. یک الماس بی نظیر و تراش نخورده او همانند سایر کودکان با آموزش های معمولی و ابزار معمولی تراش نمی خورد او نیاز به توجه زیاد دارد تا الماس بی بدیلی شود او بی همتاست و قطعا یک الماس بی همتا زمان بسیار زیادی برای تراش نیاز دارد تا یک سنگ قیمتی از نوع دیگر. به خودتان بیایید فرزند شما می تواند نفر بعدی در لیست بالا باشد او قدرت تمرکز بالایی داری او خستگی نا پذیر است او بی همتاست.

تاریخچه و تکامل درک اوتیسم: از آغاز تا امروز.

تاریخچه و تکامل درک اوتیسم از آغاز تا امروز یک مسیر پیچیده و پرتحول است که با پیشرفت علم روانشناسی، پزشکی، و علوم مغز و اعصاب همراه بوده است.

قرن ۱۸ و ۱۹:

در این دوره، اوتیسم به عنوان یک وضعیت نادر و مرموز شناخته می‌ شد. در سال ۱۹۰۸، پزشک اتریشی لئو کانر اولین بار از عبارت “اتیسم” برای توصیف این وضعیت استفاده کرد. اوتیسم به عنوان یک وضعیت جداگانه و با ویژگی‌های خاص توصیف شد. کلمه “اوتیسم” از واژه یونانی “autos” (به معنای “خود”) می آید.

قرن ۲۰:

در دهه‌ های اولیه قرن بیستم، توجه کمتری به اوتیسم شده بود و این وضعیت به عنوان یک نوع اختلال روانی کودکانه در نظر گرفته می‌ شد. اما تحقیقات بیشتر در دهه‌ های بعدی منجر به شناخت بهتر این وضعیت و ارتباط آن با سایر اختلالات روانی شد.

درک علمی بیشتر:

در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۷۰، تحقیقات بیشتری در زمینه اوتیسم انجام شد و مفهوم “طیف اوتیسم” مطرح شد که اوتیسم را به عنوان یک طیف وسیع از اختلالات با تنوعی از نشانه‌ها و ویژگی‌ها توصیف می‌کرد. DSM-II (دستورالعمل‌های تشخیصی و آماری اختلالات روانی، نسخه دوم) که در سال ۱۹۶۸ منتشر شد، اوتیسم را به عنوان “اختلال اوتیستیک روانی کودکانه” تشخیص داد.

واکنش‌های اجتماعی و اقدامات درمانی:

در دهه‌ های بعدی، افزایش توجه به اوتیسم منجر به رشد قابل توجهی در تحقیقات علمی، آموزش، و مراقبت‌ های درمانی شد. این دوره همچنین شاهد افزایش توجه جامعه و دولت‌ ها به نیازهای افراد مبتلا به اوتیسم بوده است.

امروز:

امروزه، اوتیسم به عنوان یک اختلال طیفی شناخته می‌ شود که با ویژگی‌ ها و شدت‌ های مختلفی همراه است. DSM-5 (دستورالعمل‌ های تشخیصی و آماری اختلالات روانی، نسخه پنجم) که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، تعریف و معیارهای دقیق‌ تری برای تشخیص این اختلال ارائه کرده است.

همچنین، توجه به نیازهای افراد مبتلا به اوتیسم و تحقیقات بیشتر در زمینه علمی و درمانی همچنان ادامه دارد، به طوری که رویکردهای درمانی و پشتیبانی برای افراد با اوتیسم بهبود یافته و گسترش یافته است.

علل و عوامل موثر در بروز اوتیسم

بروز این اختلال به علائم و ویژگی‌ های ژنتیکی و عوامل محیطی مختلفی بر می‌ گردد. در حقیقت، ترکیبی از ژنتیک، محیط و عوامل توسعه‌ ای می‌ توانند نقش داشته باشند. در زیر به برخی از عوامل موثر در بروز اوتیسم اشاره شده است:

 1. عوامل ژنتیکی: افرادی که خانواده‌ای با تاریخچه اوتیسم دارند، احتمال بیشتری برای باروری اوتیسم دارند. بررسی‌ ها نشان می‌دهد که ژنتیک نقش مهمی در بروز اوتیسم دارد، با انتقال ژن‌ هایی که مرتبط با اوتیسم هستند.
 2. عوامل محیطی: عوامل محیطی مختلفی ممکن است نقش داشته باشند، از جمله عواملی مانند عفونت‌ های ویروسی یا باکتریایی، تغذیه، عوامل شیمیایی معرض، و مواد شیمیایی موجود در محیط. همچنین گاهی رفتارهای والدین یا نگه دارندگان کودک ممکن است منجر به بروز علائم اوتیسم شود.
 3. توسعه مغزی و نوروشناختی: تحقیقات نشان می‌دهد که توسعه مغزی و نوروشناختی در دوره‌های اولیه زندگی ممکن است تأثیرگذار باشد. عواملی مانند اختلال در توسعه سیستم عصبی مرکزی و اختلال در ارتباطات نورونی می‌تواند نقش داشته باشد.
 4. عوامل زایایی: برخی تحقیقات نشان داده‌اند که مسائل مرتبط با زایمان، مانند اتصال ناف، عفونت‌های زایمانی، و نحوه‌ی تولد (مثلاً زایمان زودرس یا زایمان سخت) ممکن است با بروز اوتیسم در ارتباط باشند.
 5. عوامل متابولیکی: برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که عوامل متابولیکی مانند نقص‌ های در سیستم ایمنی، اختلالات در متابولیسم آهن، و عوامل متابولیکی دیگر ممکن است در بروز اوتیسم نقش داشته باشند.

علت به وجود آمدن اختلال اوتیسم چیست؟

به طور کلی، بروز اوتیسم یک ترکیب پیچیده از عوامل ژنتیکی و محیطی است که هنوز درک کاملی از آن از به دست نیامده است، و تحقیقات بیشتری برای درک دقیق‌ تر این پدیده لازم است.

طیف اوتیسم، اوتیسم، اختلال اسپکتروم اوتیسم و اختلال آسپرگر چه فرقی دارند؟

طیف اوتیسم به عنوان یک مجموعه از اختلالات روانی که ویژگی‌ های مشترکی از قبیل مشکلات در ارتباطات اجتماعی، مشکلات در تعاملات اجتماعی، و الگوهای تکراری و محدود در عملکرد و علاقه‌ ها دارند، شناخته می‌ شود. این مجموعه شامل سه اختلال اصلی است که به طور معمول با آن شناخته می‌شوند:

 1. اوتیسم:
  اوتیسم به عنوان یکی از اختلالات طیف اوتیسم شناخته می‌ شود. افراد مبتلا به این اختلال معمولاً با مشکلاتی مانند مشکلات در ارتباطات اجتماعی، مشکلات در تعاملات اجتماعی، محدودیت در زبان و ارتباطات غیر کلامی، الگوهای تکراری و محدود در عملکرد و علاقه‌ ها، و حساسیت به تحولات محیطی مواجه می‌شوند. اوتیسم ممکن است در افراد با سطوح مختلف شدت ظاهر شود.
 2. اختلال اسپکتروم اوتیسم (ASD):
  اختلال اسپکتروم اوتیسم مفهومی گسترده‌ تر است که تمامی اختلالات طیف اوتیسم را شامل می‌ شود. این اصطلاح شامل اوتیسم و سایر اختلالات طیف اوتیسم مانند اختلال آسپرگر، اختلال نقص توجه با بی‌ انصافی و هیجانی، و اختلال هم‌ اختلالات رفتاری و توجهی است. افراد با ASD ممکن است ویژگی‌ ها و علایم متفاوتی از طیف اوتیسم داشته باشند.
 3. اختلال آسپرگر:
  اختلال آسپرگر یکی از اختلالات طیف اوتیسم است که معمولاً با ویژگی‌ هایی مانند توانایی زبانی عالی، علایق و علاقه‌ های خاص، مشکلات در ارتباطات اجتماعی و تعاملات اجتماعی، و الگوهای تکراری و محدود در عملکرد و علاقه‌ ها شناخته می‌ شود. افراد مبتلا به این اختلال معمولاً موفقیت‌ هایی در زمینه‌ های خاصی نظیر علم، فناوری، مهندسی، و هنر دارند.

آسپرگر، اوتیسم، اختلال اوتیسم، طیف اوتیسم چه معنایی دارد؟

در کل، طیف اوتیسم یک مفهوم گسترده‌ تر است که اختلالات مختلفی از قبیل اوتیسم، اختلال آسپرگر، و سایر اختلالات را در بر می‌ گیرد. هر فرد می‌ تواند ویژگی‌ ها و نشانه‌ های متفاوتی از این اختلالات را داشته باشد و به عنوان یک عضو یک جامعه متنوع، با توجه به نیازهای شخصی خود مورد حمایت و درمان قرار گیرد. پس تعریف جدید تمامی تعاریف مربوط به این دسته می شود طیف اوتیسم و شامل تمام افرادی است که نشانه های گفته شده را در درجات مختلف نشان می دهند.

علائم اوتیسم در کودکان

علائم در کودکان می‌ تواند در زمینه‌ های مختلفی مشاهده شود و ممکن است بین کودکان مختلف تفاوت داشته باشد. در ادامه، برخی از علایم و علائم رایج اوتیسم در کودکان ذکر شده است:

 • مشکلات در ارتباطات اجتماعی:
 • عدم برقراری چشم انداز با افراد دیگر.
 • عدم توجه به نشانه‌های ارتباطی مانند اشاره‌ها یا بیانات غیرکلامی.
 • مشکلات در برقراری و حفظ دوستی و روابط اجتماعی.
 • مشکلات در زبان و ارتباطات غیر کلامی:
 • تأخیر در شروع استفاده از زبان و گفتار.
 • تکرار کلمات یا عبارات بدون مفهوم (اکوفنونی).
 • کمبود تنوع و کمیت در استفاده از اشارات و بیانات غیرکلامی مانند اشاره با انگشت یا لبخند.
 • الگوهای تکراری و محدود در عملکرد و علاقه‌ها:
 • تمایل به تکراری بودن فعالیت‌ها یا بازی‌ها.
 • تمایل به توجه زیاد به جزئیات یا علاقه به موضوعات خاص.
 • مقاومت در برابر تغییرات در روال روزمره یا ترتیب فعالیت‌ها.
 • حساسیت به تحولات محیطی:
 • حساسیت به نور یا صداهای بلند.
 • مقاومت در برابر تغییرات در محیط مانند تغییرات غذایی یا تغییرات در برنامه‌های روزانه.
 • مشکل در تفکر و پردازش اطلاعات:
 • اشکال در درک و تفسیر عواطف و نیازهای دیگران.
 • دشواری در درک داستان‌ها و نثر موقعیت‌های اجتماعی.

به‌ همراه این علایم، ممکن است کودکان مبتلا به این اختلال نشانه‌ های دیگری نیز داشته باشند. اما مهم است که توجه به این نکته داشته باشیم که علایم این اختلال ممکن است در هر کودک متفاوت باشد و برخی از این علایم ممکن است در دوره‌ های زمانی مختلف ظاهر شوند یا با توجه به سن و توسعه کودک تغییر کنند. در صورت مشاهده هر یک از این علایم در کودکان، مراجعه به پزشک یا متخصصان روانپزشکی و روانشناسی کودکان برای ارزیابی و تشخیص دقیق و درمان مناسب الزامی است.

علائم اوتیسم در بزرگسالان

علائم اوتیسم در بزرگسالان ممکن است متفاوت باشد و معمولاً شامل موارد زیر می‌شود:

 • مشکلات در ارتباطات اجتماعی:
 • مشکلات در برقراری و حفظ روابط اجتماعی.
 • عدم توانایی در خواندن و تفسیر عواطف و احساسات دیگران.
 • مشکل در ادراک تغییرات در تعبیرات چهره و زبان بدن.
 • اشکال در ارتباطات زبانی:
 • دشواری در مکالمه و تفکر انتزاعی.
 • استفاده از زبان بدون تفهیم مفاهیم اجتماعی یا سیاق.
 • الگوهای تکراری و محدود در عملکرد و علاقه‌ ها:
 • تمایل به تکراری بودن فعالیت‌ ها یا عادات.
 • علاقه شدید به موضوعات خاص یا مجموعه‌های علایق خاص.
 • تمایل به توجه زیاد به جزئیات و ناراحتی از تغییرات.
 • حساسیت به تحولات محیطی:
 • حساسیت به نور، صدا، بو، یا طعم.
 • مقاومت در برابر تغییرات در محیط مانند تغییرات در روال روزانه یا مکان.
 • مشکل در تفکر و پردازش اطلاعات:
 • دشواری در درک و تفسیر عواطف و نیازهای دیگران.
 • اشکال در درک نظریه‌ های اجتماعی و تفسیر واقعیت‌ های اجتماعی.
 • درک و تفکر متفاوت:
 • تمایل به فکر کردن و دیدگاه‌های متفاوت و انتزاعی.
 • مشکلات در فهم و پذیرش قوانین اجتماعی یا انتظارات جامعه.
 • اختلالات رفتاری و هیجانی:
 • مشکلات در مدیریت هیجان‌ها و انفعالات.
 • تنش یا اضطراب ناشی از مواجهه با تغییرات یا مواقف جدید.

برخی از این علائم ممکن است در بزرگسالان مبتلا به این اختلال وجود داشته باشد، اما مهم است که توجه داشته باشیم که علائم این اختلال ممکن است در هر فرد متفاوت باشد و برخی از این علائم ممکن است در مواقع خاص ظاهر شوند یا با توجه به شرایط مختلف تغییر کنند. در صورت مشاهده علایم از دسته های مختلف در خود یا در دیگران، مراجعه به یک متخصص روانپزشکی و یا روانشناس بزرگسالان برای ارزیابی و تشخیص دقیق و درمان مناسب الزامی است.

پرسش و پاسخ های متداول (FAQ)